Судовий збір для внутрішньо переміщених осіб.

Судовий збір для внутрішньо переміщених осіб.

Судовий збір для внутрішньо переміщених осіб.

Судовий збір:  яка вартість звернення до суду для  внутрішньо переміщених осіб? Цим питанням переймаються всі, хто має необхідність звернутися до суду для вирішення того чи іншого питання. Тим паче матеріальні затрати для звернення до суду турбують внутрішньо переміщених осіб  - ВПО. Для ВПО іноді звернення до суду  є життєвою необхідністю, бо якщо дитина народилася на території не підконтрольної Україні, то для подальшого життя дитинки її  необхідно зареєструвати у відповідності до діючого законодавства України. Або якщо у вашої родині сталося горе і ближній родич помер, на непідконтрольній території, то право отримання  свідоцтво про смерть українського зразку  теж отримується через суд (позов про юридичний факт, що має значення).

Давайте розберемося поетапно з сплатою судового збору, хто платить, коли і скільки.

Судовий збір – це збір, який сплачується за подачу заяв, скарг до суду за видачу судами документів, а також у разі прийняття окремих судових рішень.

Сплачує судовий збір:

  • громадяни України;
  • іноземці;
  • особи без громадянства;
  • юридичні особи, що звертаються до суду, або у відношенні яких прийнято рішення суду.

Хочу зазначити одразу, що довідка  внутрішньо переміщеної особи не надає пільг, як це не прикро. Вважаю, що судовий збір для ВПО у випадках  отримання свідоцтва про народження або смерть не повинен взиватися. Однак є особлива думка декілька юристів, що на підставі ст. 5  п. 21 Закону України «Про судовий збір» судовий збір при таких позовах не сплачується. Однак з особистого досвіду можу зазначити, що ця норма не застосовується для встановлення факту, що має юридичне значення для ВПО. Багато разів нашою юридичною фірмою подавались позови з цього приводу, то кожен раз судовий збір був сплачений.

Однак, якщо у цієї статті ми говоримо про осіб, яких особисто стосується ситуація, що сталося у зв’язку з  частковою анексією Росією території України, то розглянемо пільги що стосуються саме   цих осіб.  У статті  5 вищезазначеного Закону України передбачено пільги  по сплаті судового збору наступним особам:

- учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності, Герої України - у справах, пов’язаних з порушенням їхніх прав;

- позивачі - за подання позовів щодо спорів, пов’язаних з наданням статусу учасника бойових дій відповідно;

- заявники - у справах за заявами про встановлення фактів, що мають юридичне значення, поданих у зв’язку із збройною агресією, збройним конфліктом, тимчасовою окупацією території України, надзвичайними ситуаціями природного чи техногенного характеру, що призвели до вимушеного переселення з тимчасово окупованих територій України, загибелі, поранення, перебування в полоні, незаконного позбавлення волі або викрадення, а також порушення права власності на рухоме та/або нерухоме майно

- позивачі - у справах за позовами до держави-агресора Російської Федерації про відшкодування завданої майнової та/або моральної шкоди у зв’язку з тимчасовою окупацією території України, збройною агресією, збройним конфліктом, що призвели до вимушеного переселення з тимчасово окупованих територій України, загибелі, поранення, перебування в полоні, незаконного позбавлення волі або викрадення, а також порушення права власності на рухоме та/або нерухоме майно.

Тобто аналізуючи Законодавство України на даний час не варто розраховувати на пільги по сплаті судового збору для ВПО.

 Бажаю всім добра, злагоди у родинах і звісно миру!!

 Для більш розгорнутої інформації з даного питання чи з інших юридичних питань, звертайтесь до наших спеціалісток 050 929 44 17, 068 02 44 919, 044 331 55 76