ЗМІНЕННО "Правила гри" у взаєминах між бізнесом і платниками податків.

ЗМІНЕННО "Правила гри" у взаєминах між бізнесом і платниками податків.

16 січня 2020 Верховна Рада України проголосувала в цілому за законопроект №1210, ніж кардинально змінила "правила гри" у взаєминах між бізнесом і платниками податків.


Документ, зокрема, вносить зміни до статей 109 і 112 Податкового кодексу України, якими регулюється питання відповідальності платника податків та умови залучення його до фінансової відповідальності.
"Раніше податкове правопорушення мало урізаний склад, оскільки Податковий кодекс не містив в собі поняття провини платника податків за порушення податкового законодавства, що було предметом дискусій, створювало особливо для побудови правової позиції платників податків для захисту своїх інтересів, а також не раз ставало предметом тлумачення на судовому рівні ", - говорить молодший партнер ЮК Legal House Дмитро Кулик.
Прийнятий законопроект вносить зміни в визначення податкового правопорушення, і тепер податковим порушенням є винна протиправне діяння. Вводиться також поняття умисного діяння, за яке передбачена відповідальність.
Тобто законодавець інтегрує в податковий кодекс України новий елемент складу податкового правопорушення, його новий кваліфікуючу ознаку, що несе в собі як позитивні, так і негативні наслідки.
За словами юристів, негативність таких наслідків виражається в новому пункті 109.3 ПК України, де законодавець визначає, що "необхідною умовою притягнення особи до фінансової відповідальності за вчинення податкового правопорушення є встановлення контролюючими органами провини людини".
Дане положення фактично наділяє контролюючий орган новими, ще більш широкими повноваженнями та дозволяє їм самостійно встановлювати винність платника податків. Тепер висновки акту перевірки про вчинення платником податків того чи іншого податкового правопорушення автоматично будуть свідчити про винність цієї особи, і тоді вже платник податків повинен буде доводити протилежне.
"Наприклад, якщо за результатами перевірки, контролюючий орган приходить до висновку, що ваша господарська операція з тим чи іншим суб'єктом господарювання нереальна, то йому вже не потрібно буде докладно обґрунтовувати свої висновки, а ви автоматично станете особою, яка вчинила податкове правопорушення", - зазначив нам Дмитро Кулик.
Залишається відкритим питання, як такі положення ПКУ будуть співвідноситися з положеннями ч.2 статті 77 КАСУ та статтею 62 Конституції України, кажуть юристи, адже для визнання особи винною необхідне рішення суду, яке набрало законної сили.
У свою чергу, законодавець, незрозуміло з яких причин, наділяє такими функціями і податкові органи. При цьому положення принципу сумлінності платника податків, закріплені в п.56.21 НК України залишилися без змін.
Позитивним же моментом стає те, що більшість порушень, які відбувалися не з вини платника податків, і за якими раніше платники все одно залучалися до відповідальності вже по самому факту порушення (ненадходження коштів до бюджету, невідображення декларації на сервері ДПС і т.д.), тепер отримають шанс бути відрубаними за відсутністю провини в них платника податків.